План сацыяльнай, выхаваўчай і ідэалагічнай работы на ІІ паўгоддзе 2022/2023 навучальнага года

п/п

Напрамкі выхавання Мерапрыемствы Тэрмін Удзельнікі Адказныя
1 здароўе, прафілактыка Гутаркі па прафілакт. дзіцячага дарожна-транспартнага траўмат. і супрацьпаж. бяспецы 10.01 – 14.01 1 – 10 кл. класныя кіраўнікі
2 духоўнае Гульнёвая праграма “Пад чыстым снегам Раства” 06.01 5 – 8 кл. педагог-арганізатар
3 інтэлектуальнае, маральнае Гульнёвая праграма “Добрыя чараўнікі” студзень 1 – 4 кл. бібліятэкар
4 фізкультурна-аздараўленчае Шахматна-шашачны турнір 13.01 – 18.01 5 – 10 кл. наст. фізкульт. і зд.
5 экалагічнае Акцыя “Дапаможам птушкам разам” студзень 1 – 10 кл. настаўнік біялогіі
6 грамадзянскае патрыятычнае  Пазнаваўчая гадзіна “Скарбы роднага краю” студзень 5 – 7 кл. педагог-арганізатар
7 гендэрнае, прафілактыка Брэйн-рынг “Хлопчыкі і дзяўчынкі: такія падобныя і такія розныя” студзень 5 – 7 кл. педагог сацыяльны
8 патрыятычнае, грамадзянскае Месячнік патрыятычнага выхавання(план асобны) 23.01 – 23.02 1 – 10 кл. нам. дырэктара, педагог-арганізатар, настаўнік ДП, кл. кіраўнікі
9 фізкультурна-аздараўленчае Унутрышкольныя спаборніцтвы па лыжных гонках студзень, люты 1 – 10 кл. наст. фізкульт. і зд.
10 традыцыі, прафарыентацыйнае Вечар сустрэчы з выпускнікамі “Тут адзінаццаць класаў пройдзена…” 04.02 9, 10 кл. кл.кіраўнік 10 класа
11 патрыятычнае Збор дружыны. Гадзіна мужнасці “Агенчык Памяці” да Дня юнага героя-антыфашыста 07.02 5 – 8 кл. педагог-арганізатар
12 інтэлектуальнае Літаратурная гульня-падарожжа ”Па старонках кніг М.Прышвіна” да 150 — годдзя М. Прышвіна люты 6, 7 кл. бібліятэкар
13 ідэалагічнае, інтэрнацыянальнае Мерапрыемствы  да Дня вываду войск з Афганістана «Афганістан: памяць жыве» 15.02 1 – 10 кл. кл. кіраўнікі
14 эстэтычнае, грамадзянскае Удзел у рэспубліканскім конкурсе творчых работ “Выратавальнікі вачыма дзяцей” люты 1 – 10 кл. наст. выяўл. мастацтва,

кл.кіраўнікі

15 патрыятычнае, грамадзянскае Інфармацыйны веснік “Мінулае. Цяперашняе. Вечнае” люты 8, 9 кл. педагог-арганізатар
16 грамадзянскае Адкрытая размова “Служба ў арміі – гэта ганарова і прэстыжна” 20.02 9, 10  кл. настаўнік ДП
17 патрыятычнае, грамадзянскае Інтэлектуальная гульня “Родная мова – матчына мова. Ззяе вясёлкай кожнае слова…” (да Дня роднай мовы) 21.02 5 – 8  кл. настаўнік беларускай мовы і літаратуры
18 патрыятычнае, маральнае Сход членаў п/а ГА “БРСМ” “Героямі не нараджаюцца, героямі становяцца” люты 8 – 10 кл. педагог-арганізатар
19 патрыятычнае Конкурс інсцэніраванай песні, прысвечаны Дню абаронцаў Айчыны і 78-гадавіне Перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне 23.02 1 – 10 кл. кл.кіраўнікі
20 прафілактыка Шчырая размова “Твае ўчынкі – твая адказнасць” (адміністратыўная і крымінальная адказнасць за здзяйсненне крадзяжоў) люты 5 – 8 кл. педагог сацыяльны
21 здароўе. прафілактыка Выстава літаратуры “Жыццё без шкодных звычак” (Дня  барацьбы з наркаманіяй і наркабізнесам) 27.02 – 04.03 5 – 10 кл. бібліятэкар
22 здароўе, маральнае, прафілактыка Адкрыты дыялог “Горкія ўрокі салодкага жыцця”(прафілактыка наркаманіі і наркабізнесу) 01.03 8 – 10 кл. педагог сацыяльны
23 экалагічнае, працоўнае Акцыя па зборы металалому люты, сакавік 1 – 10 кл. кл. кіраўнікі
24 фізкультурна-аздараўленчае Спартыўна-фізкультурная праграма  “Наш дэвіз: мы супраць наркотыкаў!” люты 7 – 10 кл. наст. фізкульт. і зд.
25 прафілактыка, здароўе Адзіны дзень прафілактыкі “STOP насілле!” класныя гадзіны на тэму “Дзяцінства без жорсткасці і насілля” 17.02 1 – 10 кл. кл. кіраўнікі
26 традыцыі, гендэрнае Віншавальная паштоўка “Мілым жанчынам прысвячаецца…” 07.03 1 – 10 кл. педагог-арганізатар,  кл.кіраўнікі
27 прафарыентацыйнае Тыдзень прафарыентацыі (план асобны) 13.03 – 18.03 1 – 10 кл. кл. кіраўнікі
28 прафарыентацыйнае Інфармацыйная вітрына “Аб прафесіях розных, патрэбных і важных” 13.03 – 18.03 1 – 10 кл. бібліятэкар
29 прафарыентацыйнае Прафарыентацыйная гадзіна “Ярмарка прафесій” сакавік 9, 10 кл. кл.кіраўнік 9 класа
30 грамадзянскае Мерапрыемствы  да Дня Канстытуцыі “Канстытуцыя – закон: ведаеш – выконвай, парушаеш — адказвай” 15.03 1 – 10 кл. кл.кіраўнікі
31 прафілактыка Дыскусія “Хуліганства як адзін з відаў злачынства” (адміністратыўная і крымінальная адказнасць) 20.03 – 25.03 7 – 9 кл. педагог сацыяльны
32 працоўнае, экалагічнае Акцыя па зборы макулатуры “Збяры макулатуру – захавай дрэва” сакавік 1 – 10 кл. педагог-арганізатар, кл.кіраўнікі
33 канікулы Цыкл выхаваўчых спраў на канікулы (план асобны) 26.03 – 02.04 1 – 10 кл. нам. дырэктара, кл. кіраўнікі
34 інтэлектуальнае Фестываль дзіцячай і юнацкай кнігі  “Кніга – гэта сапраўдны цуд!” 26.03 – 02.04 1 – 10 кл. бібліятэкар
35 працоўнае, эстэтычнае Акцыя “Энергію піянераў на добрыя справы” красавік 5 – 8 кл. педагог-арганізатар
36 экалагічнае Экалагічнае свята “Птушыны свет” (да Міжнароднага дня птушак) красавік 1 – 4 кл. кл.кіраўнік 4 класа
37 грамадзянскае, маральнае Краязнаўчае падарожжа “Сем цудаў Беларусі” красавік 1 – 4 кл. бібліятэкар
38 грамадзянскае, прафарыентацыйнае Справаздачна-выбарчы сход членаў  ГА “БРСМ”   “Жыццё па ўласным выбары” красавік 9, 10 кл. педагог-арганізатар, кл. кіраўнікі
39 фізкультурна-аздараўленчае Сусветны дзень здароўя. Фізкультурна-спартыўнае свята “Моладзь за спорт!” 07.04 8 – 10 кл. наст. фізкульт. і зд.
 

40

ідэалагічнае, прававое, грамадзянскае Тыдзень прававых ведаў (план асобны) 17.04 – 22.04 1 – 10 кл. педагог сацыяльны, кл. кіраўнікі
41 экалагічнае, працоўнае Месячнік па добраўпарадкаванні і азеляненні красавік 1 – 10 кл. нам. дырэктара, кл. кіраўнікі
42 прафілактыка Урок бяспекі “Кіберлудаманія – небяспечная гульня” (прафілактыка кібербяспекі) красавік 5 – 7 кл. педагог сацыяльны
43 экалагічнае, працоўнае, эстэтычнае Працоўная акцыя  “Стварай прыгажосць на Зямлі” (да  Дня Зямлі) красавік 1 – 10 кл. наст. ГКП, педагог-арганізатар
44 здароўе, прафілактыка Урок здароўя “Вакцынацыя – неабходнасць жыцця” красавік 1 – 10 кл. кл. кіраўнікі
45 патрыятычнае, грамадзянскае Дэкада грамадска-патрыятычных спраў «Чарнобыль. Захоўваючы памяць…» да 37-годдзя Чарнобыльскай трагедыі 17.04 – 26.04 1 – 10 кл. нам. дырэктара, кл.кіраўнікі
46 прафілактыка, маральнае Адкрытая размова “Як пазбегнуць канфліктаў у сям’і?” прафілактыка насілля красавік 8 – 10 кл. педагог сацыяльны
 

47

прафілактыка, здароўе Адзіны дзень прафілактыкі “STOP-наркотык!” 21.04 8, 9, 10 кл. кл. кіраўнікі
48 патрыятычнае, грамадзянскае Кіналекторый  “Вечнае рэха Чарнобыля” 24.04 5 – 7  кл.  педагог-арганізатар
49 патрыятычнае, працоўнае Аперацыя “Абеліскі” красавік, май 5 – 10 кл. педагог-арганізатар, кл.кіраўнікі
50 патрыятычнае Тыдзень патрыятызму. Вахта Памяці (план асобны) 02.05- 09.05 1 – 10 кл. нам. дырэктара, педагог-арганізатар
51 патрыятычнае, духоўна-маральнае  Удзел у рэспубліканскай акцыі “Кветкі Перамогі” 03.05 – 09.05 1 – 10 кл. педагог-арганізатар, кл. кіраўнікі
52 патрыятычнае, духоўна-маральнае Гістарычны экскурс “З ўспамінаў нашых землякоў – удзельнікаў Вялікай Айчыннай вайны” 07.05 5, 6 кл. педагог-арганізатар
53 патрыятычнае Мітынг, прысвечаны Дню Перамогі 09.05 1 – 10 кл. нам. дырэктара
54 патрыятычна-грамадзянскае Літаратурная кампазіцыя  “Была вайна… Была Перамога…”, прысвечаная Дню Вялікай Перамогі 09.05 7 – 9 кл. кіраўнік драматычн. гуртка
55 здароўе, прафілактыка Гадзіна перасцярогі “Беражы сваё жыццё”. Памяці ахвяр СНІДу 3-ці тыдзень мая 5 – 10 кл. наст.здаровага ладу жыцця
56 фізкультурна-аздараўленчае Конкурсна-фізкультурная  праграма “На стадыён усёй сям’ёй!” (да Міжнароднага дня сям’і) 13.05 1 – 4 кл. наст.фізкульт. і зд., кл.кіраўнікі
57 сямейнае, інтэлектуальнае, эстэтычнае Шчырая размова “Сям’я – прытулак душы” (да Міжнароднага дня сям’і) 16.05   8 – 10 кл. педагог-арганізатар, кл. кіраўнікі
58 сямейнае, інтэлектуальнае, эстэтычнае Гадзіна маральнасці “Усё пачынаецца з сям’і” з запрашэннем айца Сергія, настаяцеля Свята-Мікалаеўскай царквы 15.05 5 – 7  кл. педагог сацыяльны
59 маральнае, ідэлагічнае Збор дружыны “Піянерскія іскры” да Дня піянерскага сяброўства. Прыём у піянеры “Я  піянер, а ты?” май 4 – 8 кл. педагог-арганізатар

 

 

60

здароўе Тыдзень прапаганды здаровага ладу жыцця 15.05 – 20.05 1 – 10 кл. кл. кіраўнікі
 

61

здароўе, прафілактыка Тыдзень бяспекі дарожнага руху 22.05 – 27.05 1 – 10 кл. кл.кіраўнікі
62 здароўе, традыцыі Дзень  алімпійца май 1 – 10 кл. настаўнік фізкульт.і зд., кл.кіраўнікі
63 прафілактыка,

здароўе

Акцыя «Поменяй сигарету на конфету» (да Дня без тытуню) 27.05 8, 9  кл. педагог сацыяльны
64 традыцыі Свята “Апошні званок” 30.05 1 – 10 кл. нам. дырэктара
65 патрыятычнае Турыстычныя паходы па вывучэнні гісторыі і прыроды роднага краю май – чэрвень 1 – 10 кл. кл. кіраўнікі
66 канікулы Арганізацыя работы лагера адпачынку “Дружба” чэрвень 1 – 6 кл. нам. дырэктара
67 канікулы Арганізацыя работы рознаўзроставых атрадаў па месцы жыхарства чэрвень – жнівень 1 – 10 кл. педагог-арганізатар
68 патрыятычнае Арганізацыя работы атрада “Міласэрнасць” (план асобны) чэрвень – жнівень члены атрада педагог-арганізатар
Продолжить чтениеПлан сацыяльнай, выхаваўчай і ідэалагічнай работы на ІІ паўгоддзе 2022/2023 навучальнага года

План правядзення тыдня прафарыентацыі (17.10 – 22.10)

Мерапрыемствы Дата Удзельнікі Адказны
1. Выстава “Мая прафесія – маё будучае” 17.10 1 — 10 Каляда А.Г.
2. Практыкум па прафарыентацыі “Выбар прафесіі – справа адказаная” 18.10 7 Зялевіч П.Ю.
3. Гадзіна пытанняў і адказаў “Кім быць?” 18.10 8 Вашчук А.В.
4. Адкрыты дыялог “Працай мы славім Беларусь” 15.10 8 Вашчук А.В.
5. Інтэрактыўная гульня “Прафесіі маіх бацькоў” 19.10 10 Менжынская Г.А.
6. Гульнёвая праграма “Кожнай прафесіі слава і гонар” 20.10 1 Коверзнева І.М.
7. Гадзіна адкрыццяў “Каляровыя прафесіі” 20.10 2 Тарасава М.Б.
8. Пазнавальная гадзіна “Все работы хороши – выбирай от души” 20.10 3 Ханіла І.В.
9. Пазнаваўчая гадзіна “Цікавыя і патрэбныя прафесіі” 20.10 5 Семянчук В.М.
10. Вусны часопіс “Калейдаскоп прафесій” 20.10 6 Сунік А.М.
11. Круглы стол “Прафесія маёй мары” 20.10 7 Зялевіч П.Ю.
12. Вусны часопіс “Новы час — новыя прафесіі” 20.10 8 Вашчук А.В.
13. Калейдаскоп “Прафесіі маіх бацькоў” 21.10 4 Бяляева І.Р.
Продолжить чтениеПлан правядзення тыдня прафарыентацыі (17.10 – 22.10)

План правядзення тыдня Маці (10.10.2022 – 15.10.2022)

Мерапрыемствы Дата Удзельнікі Адказны
1. Пазнавальная гадзіна  “Самая лепшая ў свеце” 10.10 4 Бяляева І.Р.
2. Падарожжа ў часе “Знакамітыя жанчыны Беларусі” 11.10 2 Тарасава М.Б.
3. Інфармацыйны веснік “Беларускія народныя абрады ў жыцці маёй сям’і” 11.10 5 Семянчук В.М.
4. Творчая справа “Святочны сюрпрыз” 12.10 1 Тарасава М.Б.
5. Віншавальная паштоўка “Любай матулі” 12.10 3 Ханіла І.В.
6.  Пазнаваўчая гадзіна  “Таленавітыя жанчыны нашай краіны” 12.10 7 Зялевіч П.Ю.
7. Гадзіна маральнасці “Мая матуля” 12.10 10 Менжынская Г.А.
8. Творчая майстэрня “Падарунак для любімай матулі” 13.10 1 Коверзнева І.М.
9. Гадзіна духоўнасці “Святая пакравіцелька” 13.10 2 Тарасава М.Б.
10. Адкрыты дыялог “Самы мілы вобраз” 13.10 5 Семянчук В.М.
11. Гадзіна роздуму “Няма за цябе даражэй” 13.10 6 Сунік А.М.
12. Святочная праграма  “Пакроў Прасвятой Багародзіцы” 14.10 7 Зялевіч П.Ю.
13. Фотавыстава “Дзяцінства нашых матуль” 14.10 8 Вашчук А.В.
14. Творчая  лабараторыя  “Усе кветкі табе, самая любімая!” 14.10 9 Жырыкава Н.І.
15. Гадзіна разважання “Ці цяжка быць маці?” з запрашэннем айца Сергія, настаяцеля Свята-Мікалаеўскай царквы 14.10 8 – 10 Арабей А.Я.
15. Гадзіна асцярожнасці “Маміны памочнікі” 15.10 2 Тарасава М.Б.
16. Віншавальная паштоўка “Самая лепшая ў свеце” 14.10 піянерскі актыў Каляда А.Г.
Продолжить чтениеПлан правядзення тыдня Маці (10.10.2022 – 15.10.2022)

План сацыяльнай, выхаваўчай і ідэалагічнай работы на І паўгоддзе 2022/2023

№ п/п Напрамкі выхавання Змест работы Тэрмін Удзельнікі Адказныя
1 традыцыі Урачыстая лінейка, прысвечаная пачатку навучальнага года

“Першы званок”

01.09 1 – 10 кл. нам. дырэктара, педагог-арганізатар
2 ідэалагічнае Цырымонія выканання Дзяржаўнага гімна Рэспублікі Беларусь і ўзняцця (вынасу) Дзяржаўнага сцяга Рэспублікі Беларусь штотыдзень

па аўторках

1 –10 кл. Намеснік дырэктара па ВВР, кіраўнік па ВПВ
3 ідэалагічнае Тыдзень беларускай пісьменнасці  (план асобны) 01.09 –07.09 1 – 10 кл. класныя кіраўнікі
4 ідэалагічнае Гістарычны экскурс “Волаты беларускай пісьменнасці” 05.09 1 – 4 бібліятэкар
5 фізкульт. аздараўленчае,

прафілактыка

Тыдзень здароўя і спорту (план асобны).

Тыдзень пазітыву

Тыдзень дадатковай адукацыі

05.09 –10.09 1 – 10 наст. фізкульт. і зд.;

кіраўнікі гурткоў;

кл. кіраўнікі

6 грамадзянска- патрыятычнае Рэалізацыя праекта “Мы – патрыёты ”(па асобнаму плану) на працягу года 1 – 10 кл. Кіраўнік па ВПВ

педагог арганізатаркл. кіраўнікі

 

7

прафілактыка Класныя гадзіны па тэматыцы «Прафілактыка і супрацьдзеянне кіберзлачынствам, інфарміраванне аб адказнасці за здзяйсненне кіберзлачынстваў. Лічбавая бяспека» кожную чвэрць 1 – 10 кл. кл. кіраўнікі
 

8

экалагічнае Еўрапейскі тыдзень мабільнасці (план асобны) 18.09 – 23.09 1 – 10 кл. кл. кіраўнікі
9 здароўе, прафілактыка Дэкада бяспекі.

Гутаркі па прафілактыцы дзіцячага дарожна-транспартнага траўматызму, супрацьпажарнай бяспецы; сустрэчы з інспектарам ІСН і ДАІ, участковым інспектарам

01.09 – 10.09 1 – 10 кл. нам. дырэктара, педагог сацыяльны,

кл. кіраўнікі

10 грамадзянска- патрыятычнае Рэалізацыя праекта

“Піянерыя – краіна дабрыні”

верасень 5 – 8 кл. педагог-арганізатар
11 маральнае Гадзіна зносін “Усміхніся жыццю” 09.09 1 – 4 кл. педагог сацыяльны
12 маральнае Інтэрактыўны дыялог “Каштоўнасць жыцця” з запрашэннем айца Сергія, настаяцеля Свята-Мікалаеўскай царквы 09.09 7– 9 кл. педагог сацыяльны
 

13

грамадзянска- патрыятычнае Конкурс на лепшую газету «Славутыя песняры зямлі беларускай», прысвечаны

140-годдзю з дня нараджэння Я.Купалы і Я. Коласа

верасень 3 – 10 кл. настаўнік беларускай мовы і літ., кл. кіраўнікі
14 Здароўе, прафілактыка Акцыя “Мы – здаровае пакаленне” 19.09.- 30.09 1 – 10 кл. наст. фізкульт. і зд.
15 грамадзянска- патрыятычнае Мерапрыемствы, прысвечаныя Дню народнага адзінства “У адзінстве народа – наша сіла” 12.09 – 17.09 1 – 10 кл. кл. кіраўнікі
16 ідэалагічнае Збор-старт “Піянерыя збірае сваіх сяброў” да Дня нараджэння БРПА 13.09 5 – 8 кл. педагог-арганізатар
17 фізкультурна-аздараўленчае Спартыўна-турыстычная праграма“Сцяжынкамі малой Радзімы” 27.09 5 – 8 кл. наст. фізкульт. і зд.,

кл. кіраўнікі

18 прававое Акцыя

“Мы — грамадзяне мірнай і стваральнай краіны”;

“Актыўны грамадзянін: мае ўчынкі – мая адказнасць”

 

верасень

 

 

снежань

1 – 10 кл. Кіраўнік па ВПВ, педагог сацыяльны
19 працоўнае Працоўны дэсант “Наша праца табе, Радзіма” (работа па добраўпарадкаванні прышкольнай тэрыторыі) верасень 5 – 10 кл. кл. кіраўнікі, наст. ГКП
20 маральнае  Валанцёрская акцыя  «У будучыню з дабрынёй у сэрцы» (да дня састарэлых людзей) 01.10 чл. атрада “Міласэр

насць”

педагог-арганізатар
21 інтэлектуальнае,маральнае Святочная праграма  да дня настаўніка “Паклон зямны вам, нашы паважаныя настаўнікі” 30.09 1 – 10 кл. педагог-арганізатар, муз. кіраўнік
22 інтэлектуальнае, ідэалагічнае, маральнае Сход членаў п/а

ГА “БРСМ”  “Лад жыцця толькі здаровы”

 

07.10 9,10 кл. педагог-арганізатар, кл. кіраўнікі
23 патрыятычнае

грамадзянскае

Гадзіна паэзіі «Моим стихам… настанет свой черод», да 130-годдзя

рускай паэтэсы М.І. Цветаевай

кастрычнік 8 – 10 кл. настаўнік рускай мовы і літаратуры
24 працоўнае Аперацыі “Чысціня вакол нас”,“Абеліскі”

(аг. Шані, в.Шакуны, в.Козі Брод),  “Ты ў школе гаспадар”

кастрычнік,

лістапад, красавік, май

1 – 10 кл. класныя кіраўнікі
25 патрыятычнае

грамадзянскае

Конкурс чытальнікаў вершаў “Жыве ў народзе голас песняроў” да 140-годдзя Я.Купалы і       Я. Коласа кастрычнік 1 – 4 кл.

 

7 – 10 кл.

класны кіраўнік 4 кл.

наст. бел.мовы і літаратуры

26 фізкультурна-

аздараўленчае

Удзел у раённых спаборніцтвах па ўсіх відах спорту згодна з палажэннямі аб  спаборніцтвах на працягу года 1 – 10 кл. наст. фізкульт. і зд.
27 сямейнае, гендэрнае, духоўнае Тыдзень маці (план асобны)

 

10.10 –  15.10 1 – 10 кл. педагог сацыяльны, кл.кіраўнікі
28 сямейнае, духоўнае Гадзіна разважання “Ці цяжка быць маці?” з запрашэннем айца Сергія, настаяцеля Свята-Мікалаеўскай царквы 10.10 –  15.10 8 – 10 кл. педагог сацыяльны
29 патрыятычнае

грамадзянскае

Урок-свята “Песняры Радзімы сінявокай” да 140-годдзя Я.Купалы і       Я. Коласа кастрычнік 5,6 кл.

 

наст. бел.мовы і літаратуры
30 інтэлектуальнае, ідэалагічнае Гульня-падарожжа “Акцябрацкі калейдаскоп” кастрычнік 1 – 4 кл. педагог -арганізатар
31 прафарыентацыйнае Тыдзень прафарыентацыі

(план асобны)

17.10 – 22.10 1 – 10 кл. класныя кіраўнікі
 

32

эстэтычнае, маральнае Выстава творчых работ вучняў “Нам ёсць, чым ганарыцца, нам ёсць, што захаваць” кастрычнік 1 – 10 кл. класныя кіраўнікі
33 прафілактыка шкодных звычак

здароўе

Дыскусія «Шкода электорнных цыгарэт: праўда ці міф?» кастрычнік 8 – 10  кл. педагог сацыяльны
34 патрыятычнае Віртуальнае падарожжа  “Музей Вялікай Айчыннай вайны” (да Года гістарычнай памяці) 25.10 5 – 7 кл. бібліятэкар
35 здароўе, прафілактыка Прафілактычная акцыя “Першыя канікулы – стань прыкметным у цемры” 28.10 1 – 10 кл. класныя кіраўнікі
36 канікулы Цыкл выхаваўчых спраў на канікулы (план асобны) 30.10 – 07.11 1 – 10 кл. нам. дырэктара,

педагог-арганізатар, кл. кіраўнікі

37 грамадзянска-патрыятычнае Экскурсія ў музей-сядзібу “Пружанскі палацык”, краязнаўчая экспедыцыя “У аб’ектыве – родная  зямля”(да памятных месцаў г. Пружаны) 30.10 – 07.11 1 – 4 кл.,

5 – 7 кл.

класныя кіраўнікі
38 духоўнае Экскурсія ў Брэсцкую крэпасць, абласны краязнаўчы музей, наведванне Цэнтра нагляднай прафілактыкі пры ДУ “Брэсцкі абласны цэнтр гігіены, эпідэміялогііі грамадскага здароўя” 30.10 – 07.11 8 – 10 кл. класныя кіраўнікі
39 эстэтычнае, працоўнае Удзел у выставе –конкурсе дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва “Калядная зорка”, “Вясёлкавы калейдаскоп” лістапад 1 – 10 кл. кіраўнікі гурткоў
40 інтэлектуальна

грамадзянскае

Літаратурна- музычная кампазіцыя “Як песня народа неўміручы наш Колас” да 140-годдзя з дня нараджэння 09.11 7 – 10 кл. наст. бел.мовы і літаратуры
41 ідэалагічнае, патрыятычнае Свята акцябрацкай зорачкі “Шлях у акцябраты” 08.11 1 – 4 кл. педагог-арганізатар
42 прафілактыка,

здароўе

Адзіны дзень прафілактыкі “STOPнасілле!” класныя гадзіны на тэму “Як не стаць ахвярай насілля,у тым ліку сексуальнага” 18.11 1 – 10 кл. кл. кіраўнікі
43 ідэалагічнае, патрыятычнае Літаратурна-музычнае віншаванне  “Са святам вас, хлебаробы” 18.11 актыў БРПА педагог-арганізатар
44 грамадзянска-патрыятычнае Засімаўскія дні (план асобны) 14.11 – 19.11 1 – 10 кл. бібліятэкар, кл. кіраўнікі
45 грамадзянска-патрыятычнае Гадзіна-памяці“Памяць пра Міколу Засіма не гасне з гадамі” 18.11 5 – 7 кл. бібліятэкар
46 інтэлектуальна-грамадзянскае Віртуальнае падарожжа “Шляхам Я. Коласа” (дзяржаўны літаратурны музей Я.Коласа, мемарыяльны музей-сядзіба “Акінчыцы”) да 140-годдзя з дня нараджэння лістапад 6 – 8 кл. настаўнік бел.мовы і літаратуры
47 эстэтычнае Дні беларускіх мастакоў лістапад 1 – 10 кл. кл. кіраўнікі
48  фізкультурна- аздараўленчае Спартыўная эстафета “Наперад, хлопчыкі і дзяўчынкі!” лістапад 1 – 4 кл. настаўнік

фізкульт. і зд.

49 працоўнае, экалагічнае Акцыя па зборы макулатуры “Збяры макулатуру – захавай дрэва” кастрычнік,

красавік

1 – 10 кл. педагог-арганізатар, кл.кіраўнікі
50 адораныя дзеці Кейс “Практыка, арыентаваная на поспех” (падрыхтоўка да раённых алімпіяд) верасень,  лістапад 4 – 10 кл. настаўнікі – прадметнікі
51 здароўе Прафілактычныя мерапрыемствы да Міжнароднага дня адмовы ад курэння 21.11 – 25.11 1 – 10 кл. класныя кіраўнікі
52 прафілактыка Кіналекторый  “Минздрав предупреждает” (прафілактыка курэння) 24.11 5 – 7 кл. педагог сацыяльны
53 здароўе Тыдзень прапаганды здаровага ладу жыцця (план асабны) 28.11 –

03.12

1 –10 кл. настаўнік ЗЛЖ,

кл. кіраўнікі

54 здароўе, прафілактыка шкодных звычак Дыскусія “Піць піва рызыкоўна?” 27.11 8 – 10 кл. педагог сацыяльны
55 прафілактыка,

здароўе

Адзіны дзень прафілактыкі “STOPнаркотык!” 30.11 8 –10 кл. кл. кіраўнікі
56  маральнае,

ідэалагічнае,

Збор дружыны. Гульнёвая праграма “Піянерскі экспрэс!” 23.11 5 – 8 кл. педагог-арганізатар
57 інтэлектуальнае, фізкультурнае Алімпійскі ўрок “Брэстчына алімпійская” 28.11 1 – 4 кл. наст.

фізкульт. і зд.

58 фізкультурна- аздараўленчае Спартыўны лабірынт

“О, спорт, ты – мір!”

03.12 5 – 7 кл. наст. фізкульт. і зд.
59 ідэалагічнае,

маральнае

Сход членаў п/а ГА “БРСМ”  “Вучоба – шлях да паспяховасці” снежань члены БРСМ педагог-арганізатар
60 ідэалагічнае,

прававое,

грамадзянскае

Тыдзень прававых ведаў, прысвечаны Міжнароднаму дню правоў чалавека (план асобны) 05.12 – 10.12 1 – 10 кл. педагог сацыяльны,

кл. кіраўнікі

61 ідэалагічнае,

прававое,

грамадзянскае

Адкрыты дыялог “Актыўны грамадзянін: мае ўчынкі – мая адказнаць” 05.12 – 10.12 9,10 кл. педагог сацыяльны
62 маральнае, прававое Гадзіна прававых ведаў “Ведаць правы і абавязкі з дзяцінства” 07.12 5 – 7 кл. педагог арганізатар
63 ідэалагічнае, маральнае Выстава літаратуры “Я і права, я і закон” на працягу

тыдня

1 – 10 кл. бібліятэкар
64 маральнае Конкурс-агляд

“Да падручніка з беражлівасцю”

14.12 – 16.12 1 – 10 кл. бібліятэкар
65 канікулы Цыкл выхаваўчых спраў на канікулы (план асобны) 25.12 – 08.01 1 – 10 кл. нам. дырэктара,

педагог-арганізатар, кл. кіраўнікі

66 патрыятычнае,

маральнае

Экскурсія ў музей Вялікай Айчыннай вайны г. Мінск канікулы 7 – 10 кл. класныя кіраўнікі
67 дасуг, эстэтычнае Навагоднія святы:

— ранішнік “У казку з Новым годам”

— баль-маскарад

“1000 і адзін Новы год”

снежань 1 – 6 кл.

 

7 – 10 кл.

педагог-арганізатар, муз.кіраўнік,

класныя кіраўнікі

Продолжить чтениеПлан сацыяльнай, выхаваўчай і ідэалагічнай работы на І паўгоддзе 2022/2023

План мерапрыемстваў Тыдня роднай мовы “Як ты дорага мне, мая родная мова” (19.09 – 23.09.2022)

Дата Мерапрыемства Клас Адказны

Багацце беларускай мовы

“Кожны народ стварыў хоць бы адзін геніальны твор, і твор гэты – мова”

19.09-23.09 Выстава вучэбнай літаратуры па беларускай мове “Сэрцам роднага слова краніся” 1– 10 Бібліятэкар
19.09 Акцыя “Размаўляй са мной па-беларуску” 5-7 Настаўнік беларускай мовы і літаратуры
19.09 Анлайн-чэлендж “Мова краіны маёй” 8-10 Кл.кіраўнік

8 класа

19.09 Марафон  “Мова родная – мова модная” 1-10 Кл. кіраўнік

9 класа

Родная мова ў культуры і мастацтве

“Культура нацыі без культуры роднай мовы – нонсэнс, бяссэнсіца”

20.09 Гастранамічны фэст “Беларуская кухня” 5-7 Кл.кіраўнік

5 класа

20.09 Паказ адзення ў традыцыйным стылі “Будзь у трэндзе” 8-10 Кл. кіраўнік

10 класа

20.09 Квэст-гульня  “Фальклор, фальклор – душа народа” 1-4 Кл. кіраўнік

3 класа

За што я люблю родную мову

“Я нарадзіўся ў Беларусі і так, як маці, гавару”

21.09 Флаер-фест “Мой родны кут, як ты мне мілы” 5-7 Кл. кіраўнік

7 класа

21.09 Экскурсія па экспазіцыі паэта-земляка Міколы Засіма 3-4 Кл. кіраўнік

4 класа

Літаратура як люстэрка мовы

“Родная мова – бестэрміновы пашпарт пісьменніка”

22.09 Інтэрактыўная гульня “Размаўляем па-беларуску” 5-7 Наст. беларускай мовы і літаратуры
22.09 Выстава-конкурс дзіцячай творчасці “Пад небам сінім”, прысвечаная 140-годдзю з дня нараджэння народных паэтаў Беларусі Я. Купалы і Я. Коласа 1-6 Кл. кіраўнік 1 класа

Родная мова – мова навукі

“Мова – гэта ключ да дзвярэй у свет ….”

23.09 Старт творчай акцыі “Чытаем Максім Танка разам”

 

5-10 Наст. беларускай мовы і літаратуры
Продолжить чтениеПлан мерапрыемстваў Тыдня роднай мовы “Як ты дорага мне, мая родная мова” (19.09 – 23.09.2022)

План інфармацыйна-асветніцкай акцыі “Мы – здаровае пакаленне Брэстчыны!” у рамках рэалізацыі прафілактычнага праекта “Здаровы горад (пасёлак) у Брэсцкай вобласці» з 19 па 24 верасня 2022 года

Дата Мерапрыемства Клас Адказны

Наш выбар – здароўе!

19.09 Флэшмоб «Мы – здоровое поколение, у нас – здоровое будущее!» 8 – 10 Кл кіраўнік

8 класа., кір. па ваенна- патр. вых.

19.09 Гадзіна здароўя “Здаровы я – здаровая сям’я” 10 Кл. кіраўнік

10 класа

19.09 Выпуск флаэра “ Мы – здаровае пакаленне” 9 Кл.кіраўнік

9 класа

27.09 Спартыўна-турыстычная праграма“Сцяжынкамі малой Радзімы” 5-8 Настаўнік фіз. культ. і зд., кл. кіраўнікі
24.09 Фотачэлендж  “Мы сябруем са спортам” 5-10 Кіраўнік па ваенна-патр. вых., педагог — арганізатар
24.09 Паход па маршруце “Шані – Каштанаўка (сядзіба Дзяконскіх)”  — Шані 8,9 Кл. кіраўнік 9 класа, кіраўнік па ваенна-патр. вых.

Здаровае харчаванне з дзяцінства – дабрабыт у будучым!

19.09 Квэст –гульня “Даёт силы нам всегда витаминная еда” 5 Кл.кіраўнік

5 класа

21.09 Свая гульня “Формула здаровага харчавання” 6 Кл. кіраўнік

6 класа

23.09 Выпуск лістовак “Правілы рацыянальнага харчавання” 1-6 Кл. кіраўнікі

Здаровае пакаленне!

20.09 Гадзіна прафілактыкі “Мы порядком дорожим – соблюдаем свой режим” 1 Кл. кіраўнік

1 класа

20.09 Конкурс малюнкаў “Здаровы лад жыцця – лепшы выбар” 2 Кл. кіраўнік

2 класа

19 – 30.09 Агульнашкольная зарадка “Мы за здаровы лад жыцця” 1-10 Настаўнік фіз. культ і зд., класныя кіраўнікі

Бяспечны Інтэрнэт

23.09 Урок медыябяспекі “Віртуальны свет: за і супраць” 10 Кл.кіраўнік 10 класа
24.09 Інфармацыйна – тлумачальная гутарка “Як засцерагчы сябе ў сетцы Інтэрнэт і пры выкарыстанні мабільнай сувязі” 7-10 Сацыяльны педагог, кіраўнік па ваенна – патр. выхаванні

Скажы жыццю Да!

23.09 Дыялог-кафе “Не отнимай у себя завтра” 7 Кіраўнік па ваенна-патр. вых.
26.09 Пазнавальна –гульнёвая праграма “Турнір здароўя” 5-6 Кл. кіраўнікі 5-6 класаў
27.09 Спартыўная эстафета “К здоровью – наперегонки» 1-4 Настаўнік фіз. культ. і зд., кл. кіраўнікі
27.09 Бацькоўскі сход з запрашэннем прадстаўнікоў праваахоўных органаў Дырэктар, нам. дыр. па ВВР
Продолжить чтениеПлан інфармацыйна-асветніцкай акцыі “Мы – здаровае пакаленне Брэстчыны!” у рамках рэалізацыі прафілактычнага праекта “Здаровы горад (пасёлак) у Брэсцкай вобласці» з 19 па 24 верасня 2022 года

План мерапрыемстваў у шосты школьны дзень на І паўгоддзе 2022/2023 навучальны год

№ п/п          Мерапрыемствы Дата Удзельнікі (класы) Адказны
1. Дзень патрыятычнага, духоўна-маральнага выхавання

Кнігападарожжа «Кто знает Аз да Буки, тому и книгу в руки»

03.09  

1 – 4

 

кл. кіраўнік 1 кл.

Слайд-праграма “Не знікне цуд прыгожага пісьменства” 5 – 7

 

кл. кіраўнік 7 кл. кіраўнік па ВПВ
Інтэлектуальная гульня “Беларускае пісьменства” 8 – 10 кл. кіраўнік 10 кл.
2. Дзень прапаганды здаровага ладу жыцця

Спаборніцтвы па бегу

10.09  

1 – 9

 

наст. фізкульт. і зд., кл.кіраўнікі

Вясёлыя старты “З партфелем з-за парты” 1  – 4 кл. кіраўнік 2 кл.
Гадзіна здароўя “Наступствы курэння” 5 – 9 кл. кіраўнік 7 кл.
3. Дзень працоўнага навучання і прафарыентацыі.  Прафесіі сельскай гаспадаркі

Творчая майстэрня “Восеньскія фантазіі”

17.09  

1 – 4

 

кл. кіраўнік 3 кл.

Гульнёвая праграма “Жизнь без труда – путь в никуда” 5 – 9 кл. кіраўнік 5 кл.
Працоўная акцыя “Хто працуе, таму шанцуе” 5,6 педагог-арганізатар
4. Дзень узаемадзеяння з сям’ёй

Гульнёвая праграма “7-Я”

24.09

 

 

1 – 4

 

кл. кіраўнік 4 кл.

Сямейны падворак. Квэст-гульня “Сцяжынкамі роднага краю” 5 – 7 кл. кіраўнік 6 кл.
Паход па маршруце “Шані – Каштанаўка (сядзіба Дзяконскіх) — Шані” 8,9 кл. кіраўнік 9 кл.
5. Дзень патрыятычнага, духоўна-маральнага выхавання

Паход у вёску Шубічы “У госці да ўдзельніка Вялікай Айчыннай вайны Бабрук М.А.”

01.10  

1 – 4

 

кл. кіраўнік 3кл.,  кіраўнік па ВПВ

Інтэрактыўная пляцоўка “А памяць жыве ў нас” (выезд у Ліноўскую СШ) 5 – 9 кл. кіраўнікі 1,4, 5, 8 кл.
6. Дзень прапаганды здаровага ладу жыцця

Спартыўныя спаборніцтвы па лёгкай атлетыцы

08.10  

1 – 10

 

наст. фізкульт. і зд., кл. кіраўнікі

Спартыўныя спаборніцтвы “Мой вясёлы звонкі мяч” 1 – 4 кл. кіраўнік 3 кл.
Конкурс- гульня “Падлетак. Стыль жыцця – здаровы” 5 – 7 кл. кіраўнік 7 кл.
Конкурс-гульня “Правільнае харчаванне – сцежка да здароўя” 8 – 10 кл. кіраўнік 10 кл.
7. Дзень працоўнага навучання і прафарыентацыі. Рабочыя прафесіі.

Квэст-гульня “Азбука прафесій”

15.10  

1 – 4

 

кл. кіраўнік 2 кл.

Дыялогавая пляцоўка  “У краіне прафесій” 5 – 9 кл. кіраўнік 6 кл.
8. Дзень узаемадзеяння з сям’ёй

Сямейныя пасядзелкі “Чароўная сіла сям’і”

22.10  

1 – 4

 

педагог-арганізатар

КТС. Калаж “Традыцыі маёй сям’і” 5 – 9 кл. кіраўнік 5кл.
9. Дзень школьных традыцый

Конкурсная праграма “Школа – наш агульны дом”

29.10

 

 

 

1 – 4

 

кл. кіраўнік 4 кл.

Гульнёвы марафон «Беларускія народныя гульні і забавы» 5 – 9 кл. кіраўнік 9 кл.
10. Дзень патрыятычнага, духоўна-маральнага выхавання

Паход выхаднога дня “Дарога да храма” (Свята-Мікалаеўская царка в. Засімавічы)

05.11  

5 – 7

 

кл. кіраўнік 6 кл.

кіраўнік па ВПВ

Гістарычны экскурс “Памятныя і мясціны Пружаншчыны” 1 – 4 кл. кіраўнік  1кл.
Кінамарафон. Прагляд і абмеркаванне фільма “Пісьмо” 8 – 9 кл. кіраўнік 9 кл.
Валанцёрская акцыя       «У будучыню з дабрынёй у сэрцы» актыў БРПА, БРСМ педагог-арганізатар
11. Дзень прапаганды здаровага ладу жыцця

Спартландыя  “Лабірынт здароўя “

12.11  

1 – 9

 

наст. фізкульт. і зд., кл. кіраўнікі

Інтэрактыўная гульня-віктарына «Вредные привычки – не мои сестрички» 5 – 7 кл. кіраўнік 6 кл.
Практыкум “Рэцэпты здаровага ладу жыцця” 8,9 кл. кіраўнік 7 кл.
12. Дзень працоўнага навучання і прафарыентацыі. Прафесіі, звязаныя з дызайнам 19.11
Інтэрактыўная пляцоўка “У чаканні свята” 1 – 4 кл. кіраўнік 2 кл.
Творчая лабараторыя «Навагоднія цуды сваімі рукамі» 5 – 7 кл. кіраўнік 5 кл.
Навагодні калейдаскоп «Мазаіка на вокнах» 8,9 педагог-арганізатар
13. Дзень узаемадзеяння з сям’ёй

Гульнёвая праграма “Мая сям’я – маё багацце”

26.11  

1 – 4

 

кл. кіраўнікі 1,3 кл.

Сямейная гульня-квэст «Пазнаём свет разам»» 5 – 9

 

кл. кіраўнік 10 кл.
14. Дзень патрыятычнага, духоўна-маральнага выхавання

Гульня-віктарына “Наша Беларусь”

03.12  

1 – 4

 

кл. кіраўнік 3 кл.

Квэст-гульня “Да абароны Айчыны гатовы” 5 – 9 кл. кіраўнік 6 кл. кіраўнік па ВПВ
15. Дзень прапаганды здаровага ладу жыцця

Гімнастычная эстафета

10.12  

1 – 4

5 – 9

 

наст.фізкульт.і зд., кл. кіраўнікі

Інтэрактыўная гульня “100 парад на здароўе” 1 – 4 кл. кіраўнік 4 кл.
Квэст-гульня “Займальнае падарожжа ў краіну Законію” 5 – 7 педагог сацыяльны
Інтэлектуальная гульня “Мой здаровы лад жыцця” 8,9 кл. кіраўнік 10 кл.
16. Дзень працоўнага навучання і прафарыентацыі. Прафесіі 21 стагоддзя

Гадзіна творчасці “Прафесія маёй мары”

17.12  

1 – 4

 

кл. кіраўнік 2 кл.

Падарожжа “Па хвалях прафесій” 5 – 7 кл. кіраўнік 7 кл.
Развіваючы занятак «Сцяжынка да свайго «Я» 8, 9 кл. кіраўнік 9 кл.
17. Дзень узаемадзеяння з сям’ёй

Сямейны алімпійскі падворак «Пяць алімпійскіх кольцаў»

24.12  

1 – 4

 

кл. кіраўнік 1 кл.

Конкурс калажаў  “Сям’я – гэта тое, што з намі назаўсёды” 5 – 9 кл. кіраўнік 5 кл.
Майстэрня  “Навагодняя” члены

БРСМ

педагог-арганізатар
18. Дзень школьных традыцый

Забава «Будуем снежны горад»  Творчая майстэрня “На парозе Новы год”

31.12  

1 – 4

 

педагог-арганізатар

Забаўляльная праграма «Прыгоды Снегавіка» 5 – 9 кл. кіраўнік 8 кл.
Продолжить чтениеПлан мерапрыемстваў у шосты школьны дзень на І паўгоддзе 2022/2023 навучальны год

План работы педагога-арганізатара на 2022/2023 навучальны год

п/п

Змест работы Тэрмін Удзельнікі Адказны
Работа з навучэнцамі
1 Правядзенне мерапрыемстваў згодна з  планам сацыяльнай, ідэалагічнай і выхаваўчай работы на працягу года 1 – 10 кл. педагог-арганізатар
Метадычная работа
2 Набыццё метадычнай літаратуры для састаўлення сцэнарыяў да свят, праектная дзейнасць верасень   педагог-арганізатар
3 Вывучэнне Інструктыўна-метадычнага пісьма Міністэрства адукацыі “Асаблівасці арганізацыі сацыяльнай, выхаваўчай і ідэалагічнай работы на новы навучальны год” жнівень   педагог-арганізатар
4 Аказанне дапамогі ў планаванні збораў у піянерскіх атрадах, рэкамендацыі па афармленні атрадных вугалкоў, дапамога ў правядзенні мерапрыемстваў, інфармацыйных гадзін на працягу года   педагог-арганізатар
5 Удзел у рабоце раённага ВМА на працягу года   педагог-арганізатар
6 Выступленне на педагагічных саветах і нарадах пры дырэктару на працягу года   педагог-арганізатар
Работа з грамадскімі аб’яднаннямі
7 Арганізацыя вучнёўскага самакіравання на працягу года 7 – 10 кл. педагог-арганізатар
8 Арганізацыя работы піянерскага актыву на працягу года 5 – 8 кл. педагог-арганізатар
9 Арганізацыя работы з членамі ГА “БРПА”, “БРСМ”, акцябратамі, правядзенне збораў на працягу года члены ГА “БРПА”, ”БРСМ”, акцябраты педагог-арганізатар
10 Арганізацыя правядзення збораў піянерскай дружыны, прысвечаных дню нараджэння піянерскай арганізацыі, дню юнага героя-антыфашыста, Дню піянерскай дружбы, прыём у піянеры, акцябраты на працягу года члены ГА “БРПА” педагог-арганізатар
11 Арганізацыя правядзення працоўных і дабрачынных аперацый, акцый. Рэалізацыя праектаў “Мы — патрыёты”,  “Піянерыя – краіна дабрыні”. на працягу года члены ГА “БРПА”,

”БРСМ”

педагог-арганізатар
12 Арганізацыя работы атрада юных інспектароў дарожнага руху, пярвічнай арганізацыі ТВВОД на працягу года 5 – 10 кл.

педкалектыў

педагог-арганізатар
13 Арганізацыя работы грамадскіх аб’яднанняў у шосты школьны дзень, правядзенне мерапрыемстваў на працягу года 1 – 10 кл. педагог-арганізатар
14 Арганізацыя работы атрада “Міласэрнасць”  на працягу года атрад “Міласэрнасць” педагог-арганізатар
15 Арганізацыя работы рознаўзроставых атрадаў па месцы жыхарства май 1 –  10 кл. педагог-арганізатар
Работа з бацькамі
16 Прыцягненне бацькоў да ўдзелу ў школьных мерапрыемствах на працягу года   педагог-арганізатар
17 Правядзенне сумесна з бацькамі   аперацыі па зборы макулатуры і металалому 2 разы на год   педагог-арганізатар
Ідэалагічная работа
18 Правядзенне мерапрыемстваў на патрыятычную і ідэалагічную тэматыку на працягу года 1 – 10 кл. педагог-арганізатар
19 Афармленне стэндаў дзіцячых аб’яднанняў.

Абнаўленне інфармацыі на школьных стэндах

на працягу года сектар “Інфармацыя і прапаганда” педагог-арганізатар
20 Афармленне плакатаў,  паштовак, выстаў  да дзяржаўных святаў на працягу года сектар “Інфармацыя і прапаганда” педагог-арганізатар
21 Удакладненне спісаў ветэранаў Вялікай Айчыннай вайны, правядзенне аперацыі “Абеліскі”, “Вэтэран жыве побач” 2 разы на год атрад “Міласэрнасць” педагог-арганізатар
Продолжить чтениеПлан работы педагога-арганізатара на 2022/2023 навучальны год

План работы бібліятэкі на 2022/2023 навучальны год

п/п

Змест работы Тэрмін Удзельнікі Адказны

Работа з фондам бібліятэкі

1 Фарміраванне і папаўненне фонду бібліятэкі традыцыйнымі і нетрадыцыйнымі носьбітамі інфармацыі пастаянна   бібліятэкар
2 Прыём і своечасовае правядзенне тэхнічнай апрацоўкі і ўлік новых  выданняў. пастаянна   бібліятэкар
3 Выдача падручнікаў вучням 1- 10 кл. і настаўнікам. Маніторынг забяспечанасці падручнікамі на 2022/2023 навучальны год жнівень 1 – 10 кл. бібліятэкар, кл. кіраўнікі
4 Размяшчэнне фонду бібліятэкі ў адпаведнасці з табліцай ББК пастаянна   бібліятэкар
5 Сістэматычны кантроль за своечасовым вяртаннем у бібліятэку выдадзеных выданняў пастаянна 1 – 10 кл. бібліятэкар, кл.кіраўнікі, бацькі
6 Рэйды па праверцы стану і захаванасці школьных падручнікаў  “Да падручніка – з беражлівасцю”, аперацыі па рамонту кніг «Хуткая дапамога  кніжцы» 1 раз у паўгоддзе 1 – 10 кл. бібліятэкар
7 Выяўленне і спісанне старых і невыкарыстоўваемых выданняў 2 разы на год   бібліятэкар
8 Прыём і афармленне дакументаў, атрыманых у дар кніг, улік і апрацоўка па меры паступлення 1 – 10 кл. бібліятэкар
9 Спісанне падарункаў Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь “Беларусь – наша Радзіма”, аднаразавых выданняў. верасень, чэрвень   бібліятэкар
10 Інвентарызацыя бібліятэчнага фонду. 1 раз у год   бібліятэкар

Масавая работа

11 Правядзенне мерапрыемстваў згодна з  планам сацыяльнай, ідэалагічнай і выхаваўчай работы на працягу года   бібліятэкар
                     Даведачна-бібліяграфічная работа  
12 Інфармаванне настаўнікаў, вучняў і іх бацькоў аб новых паступленнях  перыядычных выданняў, мастацкай літаратуры, электронных рэсурсаў на працягу года 1 – 10 кл. бібліятэкар
13 Работа з электронным каталогам, уліковай картатэкай «Падручнікі і вучэбныя дапаможнікі»,  рэгістрацыя перыядычных выданняў на працягу года   бібліятэкар
14 Афармленне інфармацыйнай даведкі  “Пісьменнікі – юбіляры 2022-2023 гг.” верасень 1 – 10 кл. бібліятэкар
15 Падрыхтоўка календара памятных дат на год 1 – 10 кл. бібліятэкар
16 Падрыхтоўка матэрыялаў на сайт ўстановы адукацыі на працягу года   бібліятэкар
17 Работа з праграмай “БібліЁграф” на працягу года   бібліятэкар
18 Своечасава праводзіць запісы ў інвентарныя кнігі, кнігі сумарнага ўліку. Сістэматычна весці ўлік работы бібліятэкі ў дзённіку на працягу года   бібліятэкар
19 Падрыхтоўка бібліяграфічнага паказальніка для пазакласнага чытання на лета “Лета з карыснай кнігай» май 1 – 10 кл. бібліятэкар

Работа з вучнямі і іх бацькамі, метадычная работа

20 Інфармаванне бацькоў і вучняў аб плаце за карыстанне падручнікамі. жнівень- верасень   бібліятэкар, кл. кіраўнікі
21 Вывучэнне Інструктыўна-метадычнага пісьма Міністэрства адукацыі “Аб арганізацыі ў 2022/2023навучальным годзе работы бібліятэк устаноў адукацыі, якія рэалізуюць адукацыйныя праграмы агульнай сярэдняй адукацыі” верасень   бібліятэкар
22 Гутаркі па правілах карыстання бібліятэкай, кніжным фондам. Правядзенне аглядавай праграмы “Жыві, кніга!” на працягу года 1 – 10 кл. бібліятэкар
23 Экскурсія ў бібліятэку “Калі ласка ў  Храм, дзе жывуць кнігі”. верасень 1 кл. бібліятэкар
24 Адкрыты дыялог для вучняў і бацькоў

“Веды, пазнанне, развіццё і інтэрнэт”

лістапад 8 – 9 кл. бібліятэкар
25 Бібліятэчная гадзіна «Сцяжынка да крыніцы ведаў» снежань 5 – 8 кл. бібліятэкар
26 Падбор літаратуры ў дапамогу классным кіраўнікам на працягу года 1 – 10 кл. бібліятэкар,
27 Штомесячныя выставы да юбілейных дат рускіх і беларускіх пісьменнікаў на працягу года 1 – 10 кл. бібліятэкар
28 Афармленне ў кабінетах кніжных выстаў па творчасці пісьменнікаў, творы якіх вывучаюцца на ўроках на працягу года 1 – 10 кл. бібліятэкар, заг. кабінетаў
29 Фарміраванне інфармацыйнай культуры чытання, гутаркі аб прачытанных кнігах. Рэклама новай  літаратуры, якая паступіла ў бібліятэку на працягу года 1 – 10 кл. бібліятэкар
30 Падбор літаратуры для чытання на лета май 1 – 10 кл. бібліятэкар
Продолжить чтениеПлан работы бібліятэкі на 2022/2023 навучальны год